Witam,
Pierwszy raz mam okazję przedstawić relację nie do końca „górską”. Mam tutaj na myśli rejon Pogórza Ciężkowickiego a ściślej pisząc miasteczko Bobowa nad rzeką Białą. Bobową odwiedziłem 09.06.2013 r. Był to ostatni dzień z cyklu „Dni Bobowej”. Tematem przewodnim była kultura Żydowska. Cały niedzielny program skupił sie na historycznej inscenizacji wesela żydowskiego jakie miało miejsce w Bobowej w roku 1931. „Jak Cadyk z Bobowej córkę wydawał” ( program na zdjęciu )
Przyznam się, że Bobowa jako miasteczko widziane z „drogi” nie wydawało się miasteczkiem posiadającym coś do zaoferowania turyscie. Po tym pobycie muszę stwierdzić, że nic bardziej mylnego! Należy wiedzieć, że Bobowa miasteczko liczące około 3000 tysiące mieszkańców. Ma wiele ciekawych zabytków oraz nie mniej bogatą i ciekawą historię. Z racji ze spotkania z kulturą żydowską należy wiedzieć, iż dawniej Bobowa była znanym ośrodekiem chasydyzmu z siedzibą dynastii cadyków Halberstamów, którzy prowadzili w Bobowej słynną jesziwę.
Na koniec tylko małe wyjaśnienie słowa „cadyk” : czyli sprawiedliwy. Stanowił dla wspólnoty wzór pobożności, pokory i sprawiedliwości. Cadykowie byli otaczani powszechną czcią, ze względu na przypisywaną im zdolność czynienia cudów i uzdrawiania./wikiepedia.pl/
Ps. Przed inscenizacją miałem okazję zawitać jeszcze do jedynego w swoim rodzaju kasztelu. Dwór obronny w Jeżowie. Jest jednym z najlepiej zachowanych obronnych dworów renesansowych w Polsce. Jeżów – wioska w województwie małopolskim położona w malowniczej okolicy na wschód od Nowego Sącza, między Grybowem i Ciężkowicami, w dolinie rzeki Białej.
Niektóre z zabytków będą przedstawione na zdjęciach. Zapraszam do fotorelacji „Jak Cadyk z Bobowej córkę wydawał” i nie tylko 🙂