Witam,

Łemkowszczyzna – (łem. Лемковина, ukr. Лемківщина) potoczna nazwa obszaru zamieszkiwanego przez Łemków.

Przydożny krzyż Od dawna zbierałem się za przedstawienie Beskidu Niskiego od strony Łemkowszczyzny.Bo  Beskid Niski to nie tylko Lackowa ( KGP ). Beskid Niski to jeszcze coś więcej… To  przydrożne krzyże. Długie chaty zwane chyżami. Cerkwie z cebulastymi chełmami. Wioski, które kiedyś istniały a teraz tylko są wspomnieniem na mapach wydawnictw kartograficznych.

„Beskid Niski – sercu bliski” Kto raz tam pojedzie i zapozna się z historią tamtejszych ludzi. Z wydarzeniami jakie miały miejsce w 1945-1947. Pozna ludzi, posłucha opowiadań. Pozna kulturę, zwyczaje, historię będzie chciał przyjeżdżać w Beskid Niski bardziej jak w oblegane Bieszczady czy Tatry.  Będzie chciał szukać spokoju, odmienności, całkowitego wyalienowania.

Kto raz dotrze w okresie letnim w dolinę Jasiela czy też w dolinę Czeremchy będzie szukał spokoju już tylko tam. Beskid Niski to nie wysokie widokowe góry i panoramy. To miejsce gdzie najpiękniejsze widoki  znajdują się tuż  przy drodze, może w polu, może za fosą. A może lekko schowana ruina cerkwi  w lesie… to jest Beskid Niski

Garść informacji 

Łemkowszczyzna

Po polskiej stronie Karpat był to teren od Wysokiego Działu w Bieszczadach, po dolinę Popradu w Beskidzie Sądeckim, oraz tzw. Ruś Szlachtowska na pograniczu Małych Pienin i Beskidu Sądeckiego (wg.wikipedi)

zdobyte_zarys_fotogaleria