Powstał szlak główny Beskidu Wyspowego

Beskid Wyspowy - główny szlak

Forum Gmin Beskidu Wyspowego i Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK wytyczyły szlak główny Beskidu Wyspowego. Ustanawiają także odznakę „Beskidzkie Wyspy” za jego przejście.

Jak poinformował PAP pomysłodawca szlaku Czesław Szynalik, trasa liczy 320 km i przebiega przez 56 szczytów i 46 miejscowości. Wśród interesujących wzniesień są m.in. Mogielica, Śnieżnica, Luboń Wielki, Potaczkowa, Piechówka, a wśród miejscowości Beskidu Wyspowego wymienić można m.in. Kasinę Wielką, Limanową, Rabkę, Niedźwiedź, Porębę Wielką, Łącko. „Szlak, który leży na terenie ok. 20 gmin i pięciu powiatów – limanowskiego, nowosądeckiego, myślenickiego, nowotarskiego i bocheńskiego – ma formę pętli, więc pokonywanie go można zacząć w dowolnym miejscu” – powiedział PAP pomysłodawca.

Uroczysta inauguracja szlaku odbędzie się 15 czerwca, na górze Grodzisko, przy okazji rozpoczęcia piątej edycji akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”.

Organizatorzy szlaku ustanawiają także odznakę turystyczną „Beskidzkie Wyspy” za przejście głównego szlaku Beskidu Wyspowego. Turyści będą mogli otrzymać odznakę złotą lub srebrną. Złotą za przejście szlaku w 16 dni, a srebrną za pokonanie trasy w czasie nieograniczonym. „Inicjatywa ta ma popularyzować aktywną turystykę i zachęcać do wędrówek po pięknych i mało odkrytych szlakach Beskidu Wyspowego” – wyjaśnił pomysłodawca.

Aby zdobyć odznakę należy zgłosić się po specjalną książeczkę do dowolnego punktu PTTK, a następnie gromadzić w niej stemple i zaświadczenia o odwiedzeniu poszczególnych punktów na trasie. Dowodem na pobyt w danym miejscu może być np. pieczątka przybita przez pracownika schroniska górskiego lub pracownika sklepu w danej miejscowości albo też sołtysa.

Prawo do noszenia odznaki przyzna turyście Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie po złożeniu książeczki z przebiegiem przejścia szlaku oraz z potwierdzeniami odwiedzenia punktów znajdujących się na trasie.

źródło:  PAP |