Witam,

Zapraszam na fotorelację z najwyższych gór Rumunii, Fogaraszy oraz z rozgrzewki w górach Piatra Craiului.
Połowa września w górach Fogaraskich była bardzo upalna. Temperatura w ciągu dnia osiągała około 30°C. Warunki były atmosferyczne były wręcz wymarzone. Jak na tą porę roku.
Fogarasze (Munții Făgăraș) to najwyższe góry Karpat Południowych i Rumunii ogólnie. Góry te  rozciągają się równoleżnikowo, na długości ponad 70 km. Przez główną grań poprowadzono czerwony szlak turystyczny, który umożliwia przejście pasma ze wschodu na zachód. Przejście całej grani zajmie około 6-7 dni. Znajduje się tu 7 z 13 szczytów rumuńskich przekraczających 2500 metrów. Vf. Moldoveanu 2544m

Piatra Craiului(Munții Piatra Craiului), co po rumuńsku oznacza „Królewska Skała”, jest jednym z karpackich fenomenów. Góry powierzchniowo znacznie skromniejsze od przyległych masywów, wyróżniają się jednak niezwykłą formą. Pasmo ma formę białego, wyniosłego grzebienia skalnego, który ciągnie się przez ok. 25 km, mniej więcej wzdłuż osi NE-SW (w części południowej, przyjmuje prawie przebieg południkowy). Zbudowane jest przede wszystkim z odpornych wapieni jurajskich, z dużym udziałem kredowych konglomeratów (zlepieńców). To tu znajduje się najwyższy szczyt całego pasma, wspomniany już La Om 2238m,  i najtrudniejszy szlak w tych wapiennych górach – La Zaplaz (przez niektórych uznawany za najtrudniejszy szlak w całych  rumuńskich Karpatach). (źródło http://www.gory.info/artyk.php?id=52)

Munții Piatra Craiului

Zapraszam w góry Rumunii

zdobyte_zarys_fotogaleria